Çocuklarınızla Beraber İzleyebileceğiniz 6 Eğlenceli Animasyon Filmi

Yoğun çalışma koşullarının bulunduğu bu dönemde, çocuklarınıza zaman ayırmak oldukça önemlidir. Özellikle okul öncesi çocuklarla ebeveyn olarak bir paylaşım içerisinde olmak gelişimlerine katkı sağladığı gibi aile ilişkilerini de güçlendirir. Çocuklar ile yapılacak aktivitelerin en başında gelen film geceleri, çocukların ebeveynlere sorduğu sorularla farklı deneyimler kazanacağı ve hep beraber eğlenebileceğiniz saatlere dönüşür. Çocukların hayatında daha önce deneyimlemediği olaylara şahit olacağı animasyonlar onları hayata hazırlar. Ancak özellikle 0-6 yaş arasındaki çocuklara animasyon filmleri izletmek onlar için daha iyi bir seçenek olur. Bu yazıda çocuklarla izlenecek filmler arasından birkaçını sizin için seçtik.

Ters Yüz (Inside Out)

Her çocuğun izlemesi gereken filmler arasında ilk sırayı Ters Yüz alıyor. Çocukların duygusal gelişimlerine destek olması açısından oldukça güzel bir animasyon filmi olan Ters Yüz, duyguları çocuğunuza daha iyi açıklamanıza olanak tanıyor. Baş kahramanımız Riley, 11 yaşında bir çocuktur. Ailesiyle beraber başka bir şehre taşınan Riley’in bu karar yüzünden iç dünyasında bir takım değişimler olmaktadır. Farklı beş karakter ile simgelenen Öfke, Üzüntü, Korku, Tiksinti ve Neşe duyguları ile filmi üçüncü bir göz olarak ve Riley’in kendi perspektifinden izleyebilirsiniz. Duyguların yönetilmesini çocuklara öğreten animasyon ile hem eğlenebilir hem de çocuğunuzda bazı farkındalıklar oluşmasına olanak tanıyabilirsiniz.

Buz Devri (Ice Age)

Çocuk animasyon filmleri arasında kült yapımlardan olan Buz Devri, yetişkin ve çocuklar için eğlenceli saatler vadediyor. Buz Devri, 20.000 yıl önce buzul çağında geçen bir hikaye olma özelliği taşıyor. Kaybolan bir çocuğu ailesine kavuşturmak için yolculuğa çıkan mamut, kaplan ve miskinin kahramanlardan olduğu animasyon, yolculuk sırasında bu karakterlerin yaşadıkları eğlenceli olayları konu alıyor. Göç eden ailesini tembelliğinden dolayı kaçıran Sid, yalnız ve güçlü Manny ile yoldayken bebek bularak animasyon filmini enteresan bir yolculuğun kollarına bırakıyor. Aynı bebeğin peşinde olan Diogo adlı kaplan da ailesinin yerini bildiğini söyleyerek bu ikiliye dahil oluyor. Yetişkinler için de oldukça komik ve eğlenceli olan animasyon, çocuğunuzla keyifli vakitler geçirmenizi sağlayacak.

Wall-E

İzlenmesi gereken animasyonlar listesinde ilk sıralarda Oscar ödülü adayı olmuş Wall-E de bulunuyor. Çocuklara doğanın sürdürülebilirliğini, tüketim çılgınlığını ve iletişimin önemini anlatabileceğiniz birçok ödüllü film, eğlendirirken aynı zamanda düşündüren bir animasyon. Wall-E, çevreyi kirleten ve yaşadıkları dünyayı mahvederek terk eden insanların, çevreyi temizlemesi için bıraktığı robotlardan biri. Ancak diğer tüm robotlar kapatılmışken Wall-E açık unutulmuştur. Yüzyıllarca gezegende gezen Wall-E, günün birinde arama robotu olarak gönderilen Eve adlı robota aşık olur. Daha önce televizyonda hissettiği hisleri ilk defa duyan Wall-E, Eve ile galaksiler arası birtakım eğlenceli maceralar yaşar. Geleceğin distopyasını animasyona yansıtan film, çocuklara erken yaşta bazı farkındalıkları eğlenceli bir biçimde kazandırıyor.

Neşeli Ayaklar

En iyi animasyon filmi dalında Oscar ödülü bulunan Neşeli Ayaklar, komedi ve macerayı harmanlayarak her yaşa hitap ediyor. Antarktika’da bulunan penguenler, yaşarken ruh eşlerini bulmak için şarkı söylemektedir. Ancak baş karakterimiz Mumble, tüm penguenlerin dışında çok kötü şarkı söyler. Gerçek aşkı kötü şarkı ve sesi yüzünden bulamayan Mumble, inanılmaz şekilde dans edebilmektedir. Garip karşılanan bu özelliği yüzünden grubundan atılan Mumble, farklı düşünce ve ruhta başka penguenlerle tanışarak macerayı başlatır. Ödüllü 0-6 yaş animasyon filmleri arasında bulunan yapım bol şarkı ve dansı eğlenceyle sunuyor. Toplumlardaki farklılıkların önemine vurgu yapan Neşeli Ayaklar, çocuğunuza erken yaşta farklı bakış açıları ve kolektif bilinç kazandırıyor.

Oyuncak Hikayesi

Oyuncakları çok seven Andy’nin koleksiyon parçalarını konu alan Oyuncak Hikayesi, evde kimse bulunmazken canlanan oyuncakların hikayesini anlatıyor. Kovboy Woody liderliğinde eğlenceli bir hayat yaşayan oyuncaklar, birgün yeni sürüm kaliteli oyuncak Buzz-Lightyear’ın gelmesiyle tüm güç dengeleri alt üst olunca heyecanlı maceralara atılıyor. Oyuncaklar arasında çekişmeleri ve eğlenceli maceraları konu alan animasyon, çocukların ve yetişkinlerin beraber izleyebileceği en keyifli yapımlardan biri. Çocukların oyuncaklara bakış açısını değiştiren animasyon, sorumluluk bilincine katkıda bulunarak çocuğunuzun hayal dünyasını geliştirir.

Sevimli Canavarlar

3-4 yaş animasyon filmler kategorisinde bulunan Sevimli Canavarlar, ilginç konusuyla maksimum heyecan ve eğlence vadeder. Küçük çocukların çığlıklarını toplayan ve onlardan enerji sağlayan canavar fabrikasında çalışan Sullivan ve asistanı Mike, sevimli çocuk Boo ile karşılaşınca macera başlar. Çocuklarda nesillerini tüketecek bir hastalık olduğuna inanan canavarlar, Boo karakterinin onlardan korkmadığını ve aslında gerçeğin daha farklı olduğunu öğreniyorlar. İçinizi ısıtacak Sevimli Canavarlar animasyonu çocuğunuzun en sevdiği karakterleri gözler önüne seriyor.

Evinizde keyifli vakit geçirmek için ideal bir araç olan animasyonlar dışında çocukların sosyalleşmesi ve eğlenmesi de oldukça önemlidir. Dumadum Oyun Parkı eğlenceli parkurları, etkinlik sahaları ve kafeleri ile çocuğunuzun sosyalleşerek eğlenmesine yardımcı oluyor. Sevdiklerinizle sohbet edebileceğiniz, özel günlerde en güzel anıları taçlandıracak kutlamalar yapabileceğiniz ve maksimum eğlencenin keyfini çıkarabileceğiniz Dumadum Oyun Parkı’nı hemen ziyaret edebilirsiniz.